Посухи, що почастішали, зростання цін на воду і бажання заощадити час змушують садівників і городників використовувати ергономічні методи поливу рослин. А також власники присадибних ділянок та квіткових балконів шукають найкращий спосіб поливу саду, фруктового саду чи клумби. Один із найкращих — краплинне зрошення. Дізнайтеся, що це таке, які ефекти дає та як правильно зробити такі системи поливу для саду чи городу.
Що таке краплинне зрошення?
Крапельне зрошення – це зрошення саду, плантації або фруктового саду з використанням автоматичної системи дозування води у вигляді маленьких крапель. Його серцевина – труба, що подає, що закінчується двостороннім виходом води – крапельницею або міні-зрошувачем. Завдяки встановленим крапельницям маленькі краплі води точно потрапляють на ґрунт та забезпечують оптимальне зволоження.
Суть краплинного зрошення у тому, щоб поливати рослина повільно, але правильно. У професійній літературі система класифікується як мікрозрошення рослин. Існує три основні типи: крапельна стрічка, крапельна лінія та крапельна трубка. Деякі крапельні стрічки і шланги вже мають вбудовані краплі, що самоочищаються. Який із них вибрати, щоб забезпечити найбільш сприятливе зволоження вашого саду? Чим відрізняється робота шланга від лінії чи стрічки? Ви знайдете докладне пояснення нижче.
Переваги і недоліки
Перш ніж приступити до точного опису різниці між різними системами, варто обговорити їх переваги та недоліки. Автоматичний краплинний полив коштує дорого, але в кінцевому рахунку може заощадити велику кількість води. За оцінками, використання цього методу поливу дозволяє заощадити до 60 відсотків води в порівнянні з традиційним поливом із лійки, відра або садового шланга.
Системи поливу саду також дозволяють заощадити більше вільного часу. Найкращі результати дає полив уранці та ввечері, і така практика займає від кількох хвилин до кількох десятків хвилин на день. Хіба не найкраще провести їх розслабляючись?
Краплинний полив призначений не тільки для відпочинку та гаманця, але й для нормального розвитку рослин. З поливальним шлангом або лійкою в руці складно не намочити листя рослини. На жаль, листя, залите водою, швидко починає хворіти.
Залишене на ніч вологе листя – відмінна основа для розвитку цвілі та інших грибкових захворювань. З іншого боку, краплі води, залишені на листі сонячного дня, часто викликають опіки рослин — краплі діють так само, як лінза. Правильне дозування води також дуже важливе, що важко, якщо єдине обладнання, яке ми маємо, – це традиційний поливальний шланг. Полив саду, ділянки, фруктового саду або клумби часто є запорукою отримання хорошого врожаю.
Поливати потрібно не тільки точно і чутливо, але й з тимчасовими інтервалами. Вода, що виливається, не всмоктується відразу і часто, перш ніж встигає вбратися, марно стікає з листя. Ми втрачаємо гроші, а рослина втрачає бажану вологу. У свою чергу, надто вологий ґрунт — ускладнює поглинання кисню, через що посаджені в ньому рослини починають задихатися. Крапельна система, на відміну від шланга або лійки, має обмежену потужність поливу, тому не ушкоджує дуже ніжні рослини.
Автоматичний полив також дозволяє легко регулювати полив відповідно до індивідуальних потреб цього виду овочів, фруктів або квітів. Крім того, капання дозволяє мінімізувати втрати через випаровування. Безперечною перевагою є ще й те, що за допомогою однієї установки можна не тільки поливати рослини, а й удобрювати їх.
Варто додати, що фертигація – один із найефективніших методів підживлення рослин (у тому числі кімнатних) необхідними мінералами.
Що важливо, система поливу може харчуватися не тільки від водопроводу або свердловини, а й від ємності для дощової води. Крапельна лінія з бочки з дощовою водою — справжній нуль щодо витрат на полив. Використання дощової води – це не лише економія та екологічний підхід. Це також цінно для самих рослин, тому що дощова вода має найкращий pH для рослин та температуру, близьку до температури повітря, тому поливні рослини не відчувають теплового шоку.
Зрошення з бочки в основному таке саме, як при підключенні до свердловини або водопроводу. Єдина різниця в тому, що у нас там поливається самопливом, тому бочка для води повинна мати відповідну місткість (точні параметри вказані виробником, але зазвичай це близько двохсот літрів) і її потрібно встановлювати вище за рівень землі (зазвичай на висоті близько метра).
Поговоримо про недоліки
Як і всі системи поливу саду, він має свої недоліки. Ціна безперечно є перешкодою для багатьох. Як і будь-який пристрій, така система потребує сезонного обслуговування. Підбір та заміна фільтрів теж проблематичні. На жаль, маючи автоматичну систему, ми не можемо підключити воду безпосередньо зі свердловини чи водопроводу. Через дуже маленький переріз випромінювачів брудна вода швидко забиває установку. Стає необхідним вибрати правильний фільтр (іноді й додавати хімічні речовини). Фільтр також повинен бути адаптований до емітерного отвору (воно не повинно перевищувати 10% отвору емітерного).
А також у разі води хорошої якості вам необхідно встановити сітчастий фільтр, щоб уловлювати будь-які забруднення, які можуть засмічити установку. Обов’язковим елементом такої системи є редуктор тиску, який дозволяє знизити початковий тиск води до тиску, що підходить для роботи крапельниць і міні-зрошувачів. Коли ми маємо гравітаційне зрошення, зниження тиску не потрібно, і тоді іригаційні лінії підключаються за допомогою з’єднувачів. Навіть фільтри, що регулярно замінюються, не завжди запобігають засміченню автоматичної системи. Перед настанням зими не забудьте спорожнити установку, щоб вона не луснула від морозу. Незважаючи на дотримання всіх правил обслуговування та догляду за установкою, термін її служби зазвичай становить кілька років (більшість виробників кажуть, що він працює п’ять років).
Крапельне зрошення – де його можна використати?
Ця система широко використовується у рослинництві. Раніше використовували в основному власники теплиць та тунелів із фольги. В даний час трубопроводи, іригаційні шланги та стрічки «вийшли» за межі посівів під укриттям. Дуже часто поливальні шланги, крапельниці або стрічки встановлюють уздовж живоплотів (особливо декоративно оформлених, що регулярно втрачають значну частину своєї зеленої маси), на розаріях, грядках або квітниках. Часто полив із бочки або водопроводу застосовується для поливу дерев у садах або рослин на терасах (їх можна встановити у горщиках). На жаль, він зовсім не підходить для зволоження компактної ділянки рослинності. Системи поливу газонів, оснащені дощівниками, використовуються для догляду за дерном та покривними рослинами.
Що таке краплинна лінія?
Крапельна лінія – це просто система відповідних трубок з отворами, що дозволяють воді повільно стікати. Ці трубки виготовлені з атмосферостійкого поліетилену (термін служби від двох до п’яти років). Лінії з’єднуються з трубами, що подають, за допомогою муфт і стабілізуються в землі спеціальними шпильками.
Хоча, на перший погляд труби-крапельниці, не дуже особливі, при більш уважному розгляді можна побачити систему внутрішніх лабіринтів, якими проходить вода. Така смуга перешкод, побудована із системи емітерів, змушує воду знижувати свій тиск (і тому спочатку губиться редуктором тиску, розташованим на водопроводі), і врешті-решт може піти у вигляді краплі.
На жаль, якщо в лінії немає компенсації тиску, то він у системі знижуватиметься з кожним сантиметром. При встановленні емітерів через кожні 33 см значні перепади тиску можна побачити вже на півметровій ділянці. В результаті рослини на початку системи поливають більш рясно, ніж наприкінці. Тому зрошення з краплинними лініями без компенсації застосовується на невеликих відстанях і на рівній поверхні вони ідеально підходять для теплиць.
Крапельна лінія з компенсацією тиску
Крапельні лінії з компенсацією тиску також мають емітери, але вони встановлені (залиті) трохи інакше. Вони оснащені системами, що перекривають відтік води (часто це просто правильно підібрані силіконові резинки). Як вони працюють? Блокатори змушують воду спочатку заповнювати всю трубу, а потім при відповідному тиску вона виштовхується через усі отвори (міні-розбризкувачі або крапельниці).
Завдяки такій конструкції тиск на кожному ступені лінії однаковий, і рослини отримують практично однакову кількість води. Лінії з компенсацією тиску – гарний вибір, коли місцевість полога. Лінії з компенсацією тиску слід встановлювати скрізь, де є пересадки.
Крапельна лінія – максимальна довжина
Перш ніж почати революцію в домашньому поливі та перейти на краплинне зрошення, варто подумати, який комплект буде найкращим. Потрібна краплинна лінія з компенсацією чи без? Відповідь на ці питання залежатиме від довжини області, яку потрібно зволожувати.
Максимальна довжина краплинної лінії залежить від діаметра труб та витрати води. І також через те, чи має він компенсацію чи ні. Довжина залежить від тиску в системі та розташування емітерів, які також відповідають за перепад тиску. Якщо лінія не має компенсації тиску та підводиться з одного кінця, довжина лінії має становити до 50 метрів. Щоб збільшити цю відстань ще на 50 метрів, необхідно застосувати одне з двох рішень: перемістити крапку подачі води в центр крапельної лінії (просто з’єднати трійником) або використовувати двосторонню подачу води. Інший спосіб – вибрати нижчу витрату води, збільшивши відстань між крапельницями.
Кожен виробник у специфікації обладнання надає точні таблиці, у яких він прописує максимальну довжину вироблених ним зрошувальних ліній. Зазвичай ці значення засновані на припущенні, що установка розташовуватиметься на рівній поверхні. Коли місцевість піднімається чи опускається, ця відстань автоматично скорочується чи збільшується.