Якщо газон достатньо поливати за допомогою стандартних дощів, то догляд за декоративними та плодовими деревами потребує особливого підходу. Навіть у сильний дощ коріння може бракувати вологи через те, що краплі застряють у кроні і скочуються по листі, не потрапляючи до основи стовбура.
Особливості
Надмірне зволоження шкодить кореневій системі дерева, ускладнюючи надходження кисню та знижуючи темпи зростання та розвитку рослини. Виняток становлять молоді саджанці, яким необхідно зміцнитися та швидко адаптуватися до нових умов. Чим старший саджанець, тим складніше він приживається і тим триваліший інтенсивний полив.
Доросла рослина найкраще почувається при зволоженості грунту близько 60% від загальної вологоємності. При цьому важливо враховувати склад ґрунту, його особливості, клімат регіону, тип місцевості, вид дерева, будову його кореневої системи та інші фактори.
Інтенсивний полив дерев необхідний:
- навесні під час пробудження;
- при появі зав’язей та до збирання врожаю;
- пізньої осені для підготовки до холодів.
В решту періоду рослина поливають, виходячи з індивідуальних потреб та погодних умов.
Система поливу дерев: види та особливості
У садівництві застосовуються два основних типи зрошення: дощування та краплинний. Кожен із них може застосовуватися для догляду за плодовими рослинами, має свої плюси та мінуси.
Дощування
Зустрічається рідко, оскільки вимагає великої витрати води та достатнього напору у системі. Більше підходить для газону або дерев, що окремо стоять. Щільна посадка ускладнює дощування і не дає коріння достатньої кількості вологи.
До переваг відносять:
- зниження температури у сфері посадки;
- збільшення вологості повітря;
- зволоження листя;
- простий пристрій.
Усунути недоліки дощів можна за допомогою спринклерів “баблер”. Вони підходять для прикореневого поливу, встановлюються біля основи дерева. В результаті вода не попадає на крону, але знижується рівномірність поливу.
Незважаючи на доступність дощів, більшість садівників вибирають прикореневий полив крапельним способом.
Краплинний автополив дерев
Така система зрошення передбачає подачу вологи системою шлангів безпосередньо до коріння дерев. Можливе укладання крапельниць на ґрунт і під його поверхнею. У першому випадку потрібно облаштувати невеликі транші і канали, щоб уникнути стікання вологи і забезпечити її рівномірний розподіл по поверхні. Другий спосіб значно спрощує полив, уможливлює дозоване внесення рідких добрив.
Основні переваги:
- економічна витрата води;
- точкове внесення вологи у потрібній зоні;
- зменшення випаровування;
- рівномірне зволоження.