Полив полуниці

Між водним та повітряним режимами ґрунтів у посадках полуниці існує тісний взаємозв’язок. Оптимального повітряно-водного режиму можна досягти загальноприйнятими методами: передпосадковою підготовкою ґрунту та поливом полуниці.

Вода – основний фактор життєдіяльності полуниці та її існування. Протягом усього вегетаційного періоду листяний апарат дуже інтенсивно випаровує вологу, оскільки коренева система рослини розміщується у поверхневому шарі ґрунту.

Це впливає на використання вологи – полуниця не може використовувати вологу з більш глибоких шарів, а отже потрібно забезпечити достатню вологість рослині. Оптимальною вологістю для легкого суперчаного ґрунту становить 65-70%, після збирання плодів – 60-65%, а на важких ґрунтах цей показник може зрости до 80%. Якщо грунт легкого механічного складу, його потрібно поливати відповідно до норми – 80-100 м/га, а разі суглинистої — до 120 м3/га.

У разі сухої весни без дощів оптимальним буде провести полив у крайній декаді квітня. У маху, червні та липні проводять 2-3 поливу, а в серпні та вересні 1-2. Спеціальний вологозарядний полив проводиться у жовтні. Необхідно дотримуватися норми залежно від типу ґрунту: більше на суглинистих і менше на суперсчаних. Це стане одним із найдієвіших факторів покращення врожайності полуниці.

Краще проводити полив вранці, щоб листя і ягоди змогли підсохнути до ночі. Частіший полив може призвести до захворювань, насамперед грибкових.

Полуниця потребує поливів постійно, починаючи з посадки саджанців. У цей час використовується близько 0.5-0.7 літрів води на саджанець. Для приживання рослини необхідно поливати його близько 2-3 разів на день протягом перших двох тижнів, а потім проводити полив з перервами в пару днів.

Період плодоношення також є важливим етапом вирощування. Щоб забезпечити хороший урожай, необхідно здійснювати щоденний полив полуниці за сухої погоди, оберігаючи ягоди в період посухи, інакше сонце може зашкодити їх. Грунт починає пересихати і сама людина повинна подбати про свою полуницю.

Полив з лійки один із простих способів, що не вимагає великих витрат, цим способом більшість з нас користується на етапі посадки саджанців. Від вас вимагається лише діжка з водою і лійка.

Недолік цього виду в тому, що цей спосіб переважно підходить для невеликих грядок полуниці і вимагає від людини фізичної сили. Другий більш прогресивний спосіб є полив із шланга. Від вас буде потрібно лише шланг і водогін.

Основним мінусом поливу зі шланга є його тривалість та нерівномірність поливу. Сильний напір може легко пошкодити саджанці полуниці, а вода, що розбризкується, поливає садові доріжки, землю між рядами. Більше того, вода може бути прохолодною, чого не любить полуниця, і як мінімум, вона може захворіти на білу плямистість. Крім того, водогін може бути ненадійний: якість, натиск і розкид води може відрізнятися в різні дні та добу.

Бажано запланувати розміщення колодязя чи свердловини, якщо вирощування полуниці планується на ділянці понад 1 сотку. Більше того, потрібні проміжні ємності (бочки) для нагрівання води для поливу.

Виробники поливальних систем пропонують дві різні системи поливу для полуниці:

  • Крапельна та мікрокрапельна системи поливу.
  • Система поливу за допомогою розбризкувачів.

Краплинні системи можна класифікувати за способом установки – існують внутрішні та кінцеві системи поливу.

Внутрішні встановлюються в розриви трубопроводу і призначені для мішкового та контейнерного способів вирощування, а кінцеві розміщуються на бічній поверхні труби або її кінцях і призначена для грядок наземного типу.

Існують як регульовані, і нерегульовані системи поливу. У разі регульованої, можна змінювати витрату води.
Основною ідеєю краплинного поливу є безпосередня вологи через крапельниці, прямо до кореневої системи полуниці.
Крапельне зрошення не вимагає особливого ремонту, проста та зручна в експлуатації та вважається перспективним способом поливу. Вода безпосередньо подається до шарів ґрунту, за рахунок чого в 2-3 рази заощаджується витрата води порівняно з дощуванням.

Грунт постійно знаходиться у вологому стані, а міжряддя в сухому, що дозволить позбавитися кількості бур’янів. Вода не втрачається при випаровуванні, не руйнується структура ґрунту і не утворюється ґрунтова кірка. Температура грунту завжди буде вищою при краплинному зрошенні, це послужить гарною службою під час весняних заморозків і дозволить збирати ранні врожаї.

Полив дощуванням використовується в деяких регіонах для зниження температури рослин (завдяки випаровуванню), а не тільки як засіб підвищення вологості грунту.

Системи поливу дощуванням різняться: вони можуть бути рухливими, які можна переміщати на інші поля, або стаціонарними, з розташуванням деяких механізмів під землею. Потрібно здорово оцінити засів подальших культур на вибраній ділянці, перш ніж поставити систему зрошення.

Розміщення спринклерів у трикутно-шаховому порядку надійніше перекриває площу, ніж розміщення квадратів. Як правило, спринклери розміщуються не далі 12…15 м один від одного, для рівномірного поливу, з урахуванням вітру до 16 км/год. Відстань понад 15…18 м зазвичай не дає позитивних результатів. Найчастіше використовуються форсунки на 1,2 см (близько 0,3 см на годину) та тиск на розпилювачі близько 9 кг/см. Можливо, будуть потрібні великі розпилювачі. Витрата води повинна становити близько 500 літрів на хвилину на га, щоб одержати 30 мм на годину.

Коли використовується додаткове зрошення?

У літні місяці випадає менше опадів, ніж випаровується волога з ґрунту, і при температурі від 15 до 27 градусів може знадобитися зрошувати посіви додатково. Окрім цього, дні з високою температурою, сильним вітром та низькою вологістю призводять до додаткових втрат вологи (50-89 мм води на день) та потрібно подбати про її відновлення.

У кожного ґрунту свої здібності до утримання та віддачі вологи. Виробники зазвичай вичікують дуже довго до того як починати полив. Полив повинен здійснюватися при випаровуванні 50 до 60% ґрунтової вологи в кореневій зоні (15..30 см). Для відстеження показників вологості у ґрунти можна застосовувати тензіометр, поміщаючи його у ґрунт поблизу кореневої системи полуниці.

За кожний полив має застосовуватися на 25..30% більше води, ніж потрібно ґрунті, щоб компенсувати втрати під час поливу.

Необхідно поливати плантацію відразу після посадки, щоб можна було покращити контакт коренів та ґрунту. Для інтенсивного зростання рослини необхідно в перші 2 тижні підтримувати відповідну вологість: тензіометр на глибині ~30 см повинен показувати ~20-30 сантибар.

Широко використовується при вирощуванні полуниці, але не дає можливості захисту від морозу. Головні переваги – менша витрата води, а відповідно нижчі витрати на перекачування води.
Найкращим часом для установки краплинного поливу є момент посадки, якщо вона здійснюється за допомогою посадкової машини, тоді стрічка може поміщатися у ґрунт на глибину 7..10 см та розташовуватися під рослиною.

Система крапельного зрошення була створена для відновлення втрат вологи у ґрунті та зменшення «стресу» у рослин.

Системами може керувати комп’ютер, самостійно проводячи полив за потреби. Всі польові роботи при краплинному зрошенні можуть проводитися одночасно за рахунок сухих міжрядь. Можна прополювати, збирати врожай і поливати полуницю в один і той самий час. Крім цього, краплинне зрошення дозволяє проводити додаткове підживлення суниці одночасно з поливною водою, якщо, звичайно, ви користуєтеся водорозчинними добривами.

З переваг краплинного зрошення можна відзначити:

  • Цілодобову роботу системи
  • Рівномірне розподілення води по всій довжині ряду
  • Зменшення споживання води ~ на 60%
  • Зменшення витрати хімікатів та добрив
  • Зниження забруднення та ущільнення ґрунту
  • Сухість між рядами

З недоліків краплинного зрошення було відзначено відсутність можливості проведення освіжаючих поливів та неможливість її розміщення на ділянках із сильним кутом нахилу.

Крім краплинного поливу виконується процедура фертигації. Це особливий спосіб добрива, у якому вода з рідкими поживними речовинами по шлангу подається до рослин, у своїй дозується крапельним поливом. З переваг можна відзначити економію води та добрив, але при цьому фертигація не покращує захист кущів та плодів за низьких температур, а обладнання для добрива коштує досить дорого.

Також існують різноманітні системи поливу через розбризкувачі: роторні, віялові, що обертаються навколо своєї осі, кругові та хитливі. Перевагою розбризкувачів є можливість поливу, як невеликих грядок так і великих ділянок, проте витрата води в подібних системах досить велика.

Щоб уникнути необхідності в присутності людини під час поливу, були розроблені автоматичні системи, таймери, датчики та інші пристрої, покликані самостійно зрошувати грунт.

Систему дощування може працювати наступним чином: шланг розміщується на полуничних грядках, на ящиках, близько 30-50 см від землі, при включенні створюється від тумано-до мікро-розбризкування, що значно знижує температуру. Рекомендується використовувати теплу воду.

Полив полуниці до цвітіння

До цвітіння полуницю можна поливати по листі методом дощування, а під час цвітіння та дозрівання плодів – поливають під корінь або в міжряддя, намагаючись не потрапляти на рослини.

Полив полуниці після збирання врожаю сприяє кращій закладці квіткових бруньок. Після поливу ґрунт необхідно розпушувати та мульчувати.

Полив полуниці під час плодоношення

У період плодоношення полуницю поливають у міру потреби і лише на ґрунт, намагаючись не потрапляти на самі рослини. Нормою вважається 15-20 л на кв.м.

Полуницю, яка вирощується на невеликих грядках, рекомендується в період плодоношення прикривати плівкою під час дощів. Перш ніж почати полив, бажано зібрати стиглу полуницю, а потім, поклавши шланг на землю, поливати під корінь, залишаючи на якийсь час шланг на одному місці, послідовно перекладаючи на сухі ділянки з рослинами. Сильно заливати не рекомендують ще й тому, що незрілі плоди, що встигатимуть у бруді і підгнивають.

У період наливу ягід полив слід збільшити. Полуницю слід поливати між рядками, не зачіпаючи кущики. Після поливу землю треба обкласти соломою, ягода буде чистою і не загниє. Для знезараження ґрунту полуницю можна поливати раз на десять днів розчином Фітоспорину М.

Серед особливостей поливу полуниці відзначимо, що найчастіший щоденний полив необхідно проводити у перші два тижні після посадки з розрахунку до 3 літрів на квадратний метр. Потім інтенсивність можна знизити до двох-трьох днів на тиждень у спеку та одного разу при помірній температурі. Краще проводити полив уранці, щоб листя та ягоди підсохли до ночі.

Частіший полив може призвести до захворювань, насамперед грибкових.

Після кожного поливу або рясного дощу не забувайте про розпушування. Без нього врожай знижується на третину. Ось, мабуть, і вся програма з підвищення врожайності суниці. Небагато зусиль – і суничні грядки, як і раніше, обдаровуватимуть вас багатим урожаєм найсмачніших і ароматних ягід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Розробка сайту Atlaskit


  • Українська
  • Русский

ТОВ «УКРГІДРОБУДМОНТАЖ» - повний комплекс послуг з улаштування та експлуатації: систем автоматичного поливу територій, мереж водопостачання, насосних станцій, зливової і побутової каналізації..