Більшість рослин потребують регулярного поливу, щоб вижити, і навіть найбільш посухостійкі іноді потребують напою. Багато факторів відіграють роль у визначенні того, як найкраще задовольнити потреби вашого саду у воді.
Як визначити потребу у воді?
Посухостійкі рослини, газони, багаторічні декоративні чи плодові рослини, всі вони вимагають різної кількості води та частоти поливу. Плануючи свій двір чи сад, подумайте заздалегідь, скільки води потрібно окремим рослинам, та згрупуйте рослини, які схожі за своїми потребами. Це полегшить управління поливом (і заощадить воду), коли всі рослини в одній зоні одержують однакову кількість води та з однаковою частотою.
Перелив – це така сама проблема, як недолив. Від надлишку води рослини чахнуть і в’януть, покриваються плямами та можуть покритися грибком.
Крім того, майте на увазі, що дрібне коріння однорічних рослин потребуватиме більш частого поливу, ніж багаторічні рослини з глибоким корінням.
Як погода?
Спекотно та вітряно або прохолодно та хмарно, залежно від умов потрібні не лише різні кількості води, а й різні способи її доведення. Мінлива погода? Швидше за все вона така у вашому регіоні, це означає, що потрібно підходити до системи поливу ще більш відповідально. Вона має бути автоматичною та обладнана датчиками. Це не дорого та не страшно. А скоріше необхідність, щоб ваша система працювала справно, тоді, коли треба і економила воду. А ваші рослини точно оцінять, якщо будуть отримувати воду саме в той момент. Коли це потрібно.
Яка у вас середня кількість опадів?
Коригування кількості опадів можуть відбуватися щодня, щотижня, щомісяця чи сезонно. Якщо вам пощастило жити в районі, де Мати-Природа подбала про поливу за вас, переконайтеся, що у вас система поливу, яка адаптується під ці умови.
Ваша ділянка плоска або похила?
Проектування системи поливу, методи внесення та витрата води відрізнятимуться у цих двох випадках. У першому – вона вбиратиметься, у другому вона спускатиметься схилом. Визначення правильного графіка поливу та кількості води для рівного ґрунту може бути досить складним через відмінності у потребах у воді, типах ґрунту тощо. Але полив на схилах додає ще одного рівня складності. Необхідно врахувати поправки на гравітацію, кути траєкторії та перепади тиску через перепади висот. Зворотні клапани також повинні бути встановлені на нижніх рівнях, щоб запобігти витіканню залишкової води.
У вашому саду багато сонця чи він знаходиться тіні?
Випаровування від яскравого сонця може вкрасти до 50% дорогоцінної води в сонячному саду. Затінені ділянки довше утримують вологу та можуть стати заболоченими. Визначте різні області чи зони всього вашого двору чи саду. Області, які добре освітлені, ймовірно, краще поливалися б з краплинним поливом, який захищає від випаровування, так само як області, які схильні до утворення вітру. Зони з постійним затіненням повинні бути в іншому графіку, тому що вони скоро стануть більш вологими порівняно з спекотними і сухими місцями.
Який склад ґрунту?
Піщаний, глинистий, родючий, кам’янистий ґрунти – всі вони відіграють роль у тому, наскільки добре вода поглинається.
Глинистий ґрунт часто згадується як важкий. Вода поглинається повільно, і глина може утримувати її у великій кількості. Краще поливати глинистий грунт з повільною швидкістю, щоб вода ввібралася. Глинистий грунт схильний до розтріскування. Коли вона висихає, корінням важко проникнути до неї. Найкращими рішенням для глинистого ґрунту є додавання компосту або органічних речовин для покращення дренажу.
Піщаний грунт дозволяє воді усмоктуватися швидко, не затримуючись. Рослини потрібно буде поливати частіше і більше, щоб коріння могло просочитися. Піщаний ґрунт також можна покращити. Запитайте у вашого ландшафтного архітектора, він підкаже оптимальне рішення.
Суглинистий грунт є поєднанням піску і глини і найкраще підходить для росту рослин. Суглинок багатий на поживні речовини і рівномірно розподіляє воду з хорошим дренажем.
Більшість садівників мають відповіді на поставлені вище питання: у вас можуть бути ділянки на сонці, а деякі в тіні; суміш рівних поверхонь та схилів; або деякі області можуть отримати більше вітру, ніж інші.
Хороше розуміння всіх цих факторів допоможе вам зробити найкращий вибір правильної системи поливу, або комбінації систем – з індивідуальними потребами та областями вашої ділянки.
Основні системи автополиву
Залежно від ваших відповідей на вищезазначене вибір правильного методу поливу може стати легшим.
Ось короткий огляд найпоширеніших варіантів:
Спринклери
Спринклерні системи, які розпорошують воду, зазвичай використовуються як системи поливу газону або для передачі води на великій площі. Вони можуть бути досить марнотратними, використовуючи велику кількість води і дозволяючи випаровуватися до 50% води у спекотні, вітряні дні, перш ніж вона навіть досягне місця призначення. Ще один недолік полягає в тому, що, передаючи воду зверху, грибкові захворювання, які поширюються на вологому листі, можуть легко поширюватися. Однак однією з переваг є те, що кількість води та площа, на яку вона розпорошується, можна регулювати та підбирати відповідно до розміру та форми вашого газону. Крім того, вони, як правило, дешевші, ніж інші варіанти.
Не займайтеся встановленням системи поливу самостійно! Тільки з професійним підходом ви отримаєте систему автоматичного поливу. Яка працює коректно, не ламається, добре справляється із поставленим завданням.
Крапельне зрошення
Система труб і сопел (зрошувачів), що дозволяє точно поставити, куди піде вода. Системи крапельного зрошення вимагають деякого планування установки, але заощаджують воду, подаючи її лише туди, де вона має бути, та застосовуючи її з правильною швидкістю. В областях, де вода обмежена або обмежене використання, системи краплинного зрошення можуть найкращим чином використовувати наявні ресурси. Інша перевага полягає в тому, що листя не мокне і залишається сухим, а грибкові захворювання поширюються не так легко.