Якісний та своєчасний полив садових та городніх культур є однією з головних умов хорошого врожаю.
Для досягнення вищої ефективності та оптимізації трудомісткості поливу сучасному городнику пропонується кілька принципів зрошення ґрунту:
- поверхневе зрошення.
- Зрошення шляхом дощування.
- Крапельний полив.
- Зрошення всередині ґрунту.
- Автоматичний полив.
Поверхневе зрошення
Цей тип поливу, як правило, використовується в посушливих районах для зрошення садів в умовах пустелі або напівпустелі, його ще можуть називати аричним методом. Обов’язковою умовою роботи поверхневого є наявність нахилу ґрунту на ділянці, за рахунок якого вода самопливом надходитиме до культур, що вирощуються за спеціально проритими жолобами. При даному виді поливу відбувається небажане розмивання ґрунту, а також утрудняться процес подачі повітря до коріння рослини.
Зрошення методом дощування
Найбільш поширений і доступний вид поливу, коли вода під тиском проходить через спеціальну насадку-розпилювач і в розсіяному вигляді надходить у ґрунт. Цей спосіб знаходить широке застосування у різних кліматичних зонах і будь-яких грунтах. При його використанні відбувається досить добре зволоження ґрунту без порушення його структури.
Сучасною промисловістю налагоджено випуск дощувальних установок, адаптованих до застосування на особистих садових та городних ділянках. У той же час у зв’язку з простотою пристрою цю систему можна виготовити в умовах домашньої майстерні. Для її монтажу знадобиться сталевий або пластиковий трубопровід з умовним діаметром ДУ 15 або ДУ 20 мм, арматура, що сить, і насадки-розпилювачі, що забезпечують розпилення струменя води.
Головні недоліки дощування становлять необхідність споживання великого обсягу води та наявності тиску води у системі водопостачання величиною в межах, що перевищують 1 кг/см2.
Крапельний полив
Найефективніший та економічніший вид поливу. Принцип його дії заснований на використанні капілярних сил, що забезпечують подачу води у вигляді крапель безпосередньо до коренів культур. У процесі поливу рослини залишаються сухими, це оберігає їх від опіків та перешкоджає поширенню хвороботворних організмів. Насичуючись водою, ґрунт залишається в пухкому стані, що забезпечує доступ повітря до кореневої системи.
До комплекту системи крапельного поливу входять елементи:
- Ємність для води.
- Розподільна труба.
- Поливні труби.
- Краплинні стрічки.
Принцип її дії дуже простий і ось у чому. Вода з ємності, що встановлена на висоті не менше 1 метра, по розподільній трубі подається до поливних труб, розведених по грядках. До поливних труб підключені крапельні стрічки, які заведені корінням рослин.
Зрошення всередині ґрунту
За рахунок того, що подача води до кореневої системи проводиться всередині ґрунту, робить його особливо привабливим для городників та садівників:
- По-перше, ґрунт рясно насичується повітрям.
- По-друге, кірка, що утворилася на поверхні землі, перешкоджає проростанню бур’янів і проникненню грибкових захворювань.
Для облаштування поливу всередині ґрунту використовуються труби спеціального виконання, які заглиблюються у ґрунт до 30 сантиметрів. Простота конструкції даної системи зрошення дозволяє змонтувати її самотужки. Для виготовлення внутрішньоґрунтових поливних пристроїв можна використовувати пластикові труби діаметром 20 або 32 мм, в тілі яких висвердлюються круглі отвори або щілинні пази. Для забезпечення безперебійної та якісної роботи всередині ґрунтового поливу, спочатку поливу рекомендується встановлювати фільтри грубого очищення, що перешкоджають проникненню у внутрішні порожнини труб механічних домішок.
Автоматичний полив
Система автоматичного поливу проводиться за рахунок роботи насосної станції, що включає насос з малою енергоємністю і блок автоматичного управління. Комплекс забезпечує повноцінне та якісне постачання рослин водою, а найважливіше, зводить до мінімуму частку ручної праці у процесі. Система автоматичного керування поливом передбачає вибір режимів роботи та дозволяє регулювати інтенсивність подачі води до рослин, а також час увімкнення та відключення насоса. З її допомогою, наприклад, можна встановити режим, при якому в період жаркого сонячного дня вода на грядки подаватиметься в мінімальних кількостях, а в чорний або нічний час буде проводитися рясний полив. Власнику дачі або присадибної ділянки достатньо елементарних знань та практичних електромеханіки, щоб змонтувати систему автоматичного поливу самостійно.
Садівники і городники вправі самостійно приймати рішення щодо вибору способу поливу своєї ділянки, при цьому необхідно пам’ятати, що можна весь сезон займатися болісною роботою і долати труднощі ручного поливу і не дочекатися очікуваного ефекту. У той же час, використовуючи сучасні види зрошення, можна значно мінімізувати частку важкої та виснажливої фізичної праці та на виході отримати багатий урожай.