На ринку представлені іригаційні системи з різними методами та діапазоном дії. Ми можемо вибрати готовий і закінчений продукт для самостійного складання або підготувати простий проект поливу саду та побудувати покроково всю конструкцію, використовуючи елементи, які є в садівництві та будівельних магазинах. Якщо у нас немає занадто багато деталей і ми хочемо лише полегшити догляд за садом на задньому дворі середнього розміру, таке рішення має бути достатнім.
Як розробити проект поливу саду?
Щоб добре підготувати проект поливу саду, ми повинні спочатку подумати, яку площу слід покрити автоматичним поливом. Ми можемо застосовувати систему поливу саду по всій його поверхні або лише на газоні. Необхідно враховувати не тільки зручність використання такого обладнання, але й витрати на його встановлення та, насамперед, подальшу експлуатацію.
Добре почати з простого плану саду, враховуючи його форму, розміри та найважливіші зони. По ньому буде легше визначити правильну площу для поливу, а також розташування розбризкувачів та маршрут труб. Найбільш поширені прості спринклери для домашнього використання на ринку включають круглу область (роторні спринклери) або її частину (статичні спринклери). Окремі моделі відрізняються з погляду радіусу поливу або здатності регулювати розмір зрошуваного зрізу та потужність потоку. На ринку також є такі, які можна перемикати з ротаційного у статичний режим та навпаки.
Всі перераховані вище параметри слід враховувати при плануванні, серед іншого, розташування розбризкувачів. Промені зрошуваних площ можуть злегка перекриватися, але варто враховувати, що навіть якщо вода не досягає дрібних фрагментів ґрунту, внаслідок випаровування та руху вологи у ґрунті вони навряд чи висохнуть. Спочатку варто звернутися до вашого проекту з поливу саду з інформацією про розташування роторних мийних машин, а потім про незачеплені ділянки по краях газону доповнити статичними розбризкувачами.
Якщо Ви хочете використовувати крапельні лінії на додаток до стандартних розбризкувачів, корисним для поливу, наприклад, квітників, ми повинні забезпечити їх правильний розподіл. Важливо дотримуватись відповідної відстані між лініями та враховувати місцевість на ділянці. За стандартних, досить компактних знижок відстань зазвичай становить від 25 см до півметра. Необхідно прокласти лінії через пагорб, щоб уникнути гравітаційних падінь чи підйомів.
Проста система поливу газону – необхідні елементи
Якщо система зрошення саду охоплює дуже невелику площу, її можна живити безпосередньо з домашньої сантехніки, що спрощує роботу всього підприємства. Однак для більшої площі це рішення не забезпечить адекватного тиску води та продуктивності форсунки. Незалежно від того, чи потрібно подавати систему зрошення із системи водопостачання або зі свердловини, у цьому випадку необхідно буде встановити насос з потужністю, адаптованою до способу одержання води, і кількістю розбризкувачів, щоб на рівні окремих форсунок тиск був не менше 2 бар.
Наступний необхідний елемент – це, звичайно, труби, вириті під землею, з’єднані відповідно до заздалегідь встановленого плану за допомогою затискачів або трійників та розбризкувачів. Як правило, при будівництві газонної іригаційної системи насамперед використовуються так звані емерджентні дощовики. Крім них, ми можемо також встановити з’єднання садового шланга і спринклерної поверхні.
Якщо ми також дбаємо про поливання клумб, чагарників або рокаріїв, чиї життєві потреби трохи відрізняються, варто розглянути можливість використання вищезгаданих надземних краплинних ліній або розташованих у землі, трохи ближче до коріння.
Як використовувати краплинні лінії?
Використання краплинних ліній потребує впровадження деяких додаткових рішень у нашому саду. Перш за все, необхідно використовувати відповідний фільтр, який, дбаючи про якість води, що живить крапельниці, забезпечуватиме ефективність всієї системи, запобігаючи її засмічення. Ви також повинні знати, що крапельна система повинна працювати окремо від розбризкувачів, тому що полив газону зазвичай відбувається з іншою частотою та інтенсивністю.
Правильне зниження тиску також має велике значення. На відміну від садових дощувачів, краплинна лінія є системою низького тиску. Надто високий тиск у стандартній системі водопостачання може призвести до деформації або навіть розриву труби.
Управління іригаційною системою
Система поливу саду може керуватися кількома способами. Найпростішим і найдешевшим з них є ручне керування за допомогою клапанів. Якщо ми хочемо більшої зручності, ми можемо вирішити автоматизувати весь процес завдяки використанню реле часу та клапанів з електронним керуванням, починаючи з часу, запрограмованого користувачем. Тут, однак, ми повинні зіткнутися з трохи вищою вартістю.
Система поливу газонів на задньому дворі – як скоротити витрати?
Якщо Ви хочете встановити автоматичну систему поливу на своїй ділянці, потрібно врахувати не лише покупну ціну та встановлення необхідних компонентів, але й використання обладнання у майбутньому. Автоматичне зрошення газонів, хоч і зручно, на жаль, може бути пов’язане зі значним споживанням води. Важливо знати, що у розпал сезону середня іригаційна система, що живиться з водопроводу, може використовувати до 500 літрів води на місяць для поливу площі 1 м2. Так, і при поливі невеликої території кількість рахунків за воду, які отримують у літні місяці, може нас неприємно здивувати.
Система зрошення з використанням дощової води
Якщо ви хочете уникнути неприємних сюрпризів, вам слід подумати про використання більш економічних та екологічних рішень. Дедалі більше компаній пропонують садові системи поливу з використанням дощової води. Хоча установка системи, що дозволяє використовувати воду з опадів, не найдешевша, цілком імовірно, що ці інвестиції окупляться в майбутньому, особливо якщо площа, що включається до автоматичної системи зрошення, досить велика.
Основним необхідним елементом є правильно підібраний контейнер для дощової води такого розміру, який відповідає потребам. Його розмір залежить насамперед від того, наскільки велику площу ми хочемо покрити системою автоматичного поливу.
Передбачається, що середня кількість води, що споживається для цієї мети на рекреаційних ділянках протягом дня, трохи вища за 2 л на 1 м2 ділянки. Тим не менш, точне споживання залежить від багатьох факторів, таких як тип рослин для поливу або тип грунту. Слід пам’ятати, що проблемою може бути не дуже маленький розмір бака. Невикориста дощова вода, яка надто довго знаходилася в контейнері, значно втрачає якість. Резервуар також має бути досить великим для зберігання води, коли немає опадів.
Щоб використовувати дощову воду для поливу, нам також потрібні насос та фільтруючий пристрій із достатньою ємністю. В іншому випадку, такі домішки, як листя або маленькі гілочки, можуть швидко засмічити розбризкувачі і навіть пошкодити зрошувальну систему саду. На ринку ви знайдете внутрішні фільтри, які мають бути встановлені у резервуарі, або зовнішні, розміщені перед ним. Ми також можемо прийняти рішення про встановлення системи, що забезпечує постійний доступ до води, яка у разі дефіциту живитиме іригаційне обладнання з використанням системи водопостачання.
Полив газону колодязною водою
Для великих інвестицій також може бути гарною ідеєю побудувати колодязь та використовувати його для живлення іригаційної системи. Зрозуміло, і в цьому випадку необхідно встановити насос, тип і потужність якого повинні відповідати тільки розміру і типу системи, але насамперед глибині постійного рівня води. На глибині менше 7 м повинен бути встановлений занурювальний насос, інакше достатньо поверхневого насоса.
Система поливу в невеликому саду – чи це того варто?
Хоча система зрошення саду дійсно дуже зручна, на невеликих ділянках витрати на її складання можуть виявитися абсолютно невідповідними отриманим вигодам. Дешевшою та простою альтернативою власникам невеликих садів є портативний садовий розбризкувач, підключений безпосередньо до шлангу.