Минули роки, коли для зрошення рослин потрібно було брати ручну лійку і витрачати кілька годин свого часу. Сьогодні час цінується більше, тому компанії з усього світу пропонують автоматичні комплекси обладнання для поливу. Комплект може мати будь-яку комплектацію, забезпечувати ділянки будь-якого розміру. Доступні професійні набори автополивів для промислових теплиць, полів, комплексів вирощування розсади.
Основні засади роботи обладнання
Можливе встановлення систем автополиву в побутових умовах, на дачних ділянках. У бізнесі використовуються потужні пристрої з більш витривалими та довговічними елементами. Щоб вибрати відповідну комплектацію обладнання, варто дізнатися, як працює система автоматичного поливу. У кожному разі можна додати індивідуальні функції, але принцип роботи залишається незмінним.
Головні функціональні деталі поливального комплексу:
вузол подачі води за допомогою електромагнітних клапанів з’єднується з гребінцем для розподілу потоків рідини;
кожен вихід з основного гребінця — окрема лінія поливу, яка може мати різний натиск та різні завдання;
кожна лінія представлена магістральним підземним трубопроводом та спринклерами або системами мікрополиву, краплинного поливу;
клапанами та редукторами управляє блок автоматики, який можна налаштувати вручну або за допомогою датчиків;
система погодних датчиків фіксує та враховує швидкість вітру, вологість ґрунту, об’єм та інтенсивність опадів, температуру;
блок управління керує роботою насосів, клапанів та інших елементів, створюючи необхідні умови поливу.
Подача води автоматично вмикається і вимикається, коли цього вимагає ґрунт на ділянці. Такий пристрій системи автоматичного поливу дозволяє не переживати про життя та зростання рослин, навіть якщо у власника немає часу щодня контролювати ступінь зволоження ґрунту. Досить правильно налаштувати комплекс та періодично перевіряти своєчасне спрацювання автоматики.
Що потрібно для встановлення поливальної системи?
Зазвичай власники ділянок чи підприємці замовляють проектування систем поливу спеціалістам. Це дозволяє виключити несумісність обладнання, а також замовити монтаж поливального комплекту під ключ із тестуванням кожного вузла та комплексу у зборі. Важливо купувати якісне обладнання. У сфері готових наборів виділяють обладнання Hunter та Rain Bird. Можна збирати пристрої від різних виробників, не зважаючи на якість деталей.
Етапи складання якісних зрошувальних об’єктів:
проектування — створення документації та рекомендацій щодо поливу з урахуванням специфіки об’єкта;
кошторис – на цій стадії спеціалісти створять список комплектуючих, підрахують витрати на придбання деталей;
закупівля товарів – можна замовити готовий комплекс, але найчастіше доводиться збирати поливальні модулі з різних деталей;
організація водопостачання — можливе підключення до центрального водопроводу, що існує насосної станції, можна встановити нові насоси;
монтаж – проводиться установка шлангів, труб, відгалужень від центральних магістралей;
монтаж автоматики – встановлюються контролери, датчики, електромагнітні клапани для керування напором;
випробування та настроювання пульта управління — на цьому етапі проводиться налагодження системи для подальшої роботи.
Деякі комплекси вимагають додаткової підготовки до зими та налагодження після зимової консервації. Також 1 раз на 2-3 роки варто здійснити регулярний сервіс, замінити фільтри, почистити форсунки спринклерів. Це продовжить життя пристроїв та дозволить заощадити у перспективі. Для організації якісного автополиву важливо враховувати індивідуальні особливості ділянки, інакше системи автоматичного поливу не будуть ефективними.
Насоси та налагодження
Центральна деталь об’єкта – насосний вузол. Він може складатися з одного насоса або кількох пристроїв для підтримки потужності. На комерційних об’єктах ставлять каскад насосних станцій, щоб забезпечити нормальну роботу поливу під час поломки або обслуговування основних помп.
Варто вибирати насоси Pedrollo, Espa або Lowara, щоб обладнання тривало тривалий термін. У каталозі цих виробників представлені спеціальні станції для поливальних комплексів. Є вибір за потужністю. У проекті інженери вказують необхідні характеристики насосного пристрою конкретної комплектації.
Робота датчиків в автоматичному поливі
Комплект датчиків може відрізнятися залежно від вибраного типу поливального обладнання. В одному комплексі враховують лише температуру повітря, в іншому – вологість ґрунту. Ефективно використовувати комплекс датчиків, який фіксує швидкість вітру, активність сонячних променів, температуру та вологість повітря, вологість ґрунту та інші характеристики. На основі цих даних комплекс працюватиме ефективно.
Переваги автоматики очевидні:
достатньо один раз налаштувати обладнання, його не доведеться контролювати;
не знадобиться ручне увімкнення/вимкнення насосів;
є комплект захисних датчиків, які вимикають насоси у небезпечних ситуаціях;
обладнання легко переналаштувати нові функції.
Використовувати варто датчики та контролери відомих брендів. Неточність у роботі одного елемента автоматики може призвести до постійного включення поливу. Це збільшить витрати води, підвищить витрати електроенергії і може зашкодити рослинам за надмірного зволоження ґрунту.
http://watering.ru/upload/iblock/999/kartinki/avtopoliv_2.jpg