Високі температури неприємні як людини і тварин, але й рослин. Людина може уникнути палючих променів сонця і сховатися в тіні. У рослин такої можливості немає. Тому в період весняно-літньої спеки сад вимагає більшої уваги та догляду. Рослини слід поливати регулярно. При цьому виникає проблема оптимального використання води. На допомогу приходять сучасні пристрої та системи для поливу садів, що розподіляють поступово кількість води. Іншими словами, вони запобігають пересиханню та перезволоженню рослин. Таким чином, ми заощаджуємо воду, а значить і гроші. Також не слід забувати і про дощову воду, її використання принесе лише користь нам та навколишньому середовищу.
Поливати город можна двома способами: автоматично та вручну, за допомогою лійки або садового шланга, підключеного до зрошувача або пульверизатора. Автоматичні системи, що забезпечують рослини оптимальною кількістю води, набагато зручніше та заощаджують багато часу власнику саду. Однак пам’ятайте, що систему поливу найкраще спроектувати та встановити на етапі планування саду.
Установка розраховується виходячи з площі ділянки та необхідного об’єму води. Проте навіть у саду ми можемо полегшити полив, розподіливши труби під газоном і підвівши їх туди, де необхідна вода. У цих місцях встановлюються розподільні коробки для води, до яких достатньо приєднати шланг із поливальним пристроєм. Завдяки цій системі ми уникаємо щоденного скручування та розмотування садових шлангів. Установка дренажних клапанів зробить усю систему морозостійкою.
Системи автоматичного поливу
Варто пам’ятати, що рослинам потрібна вода і за нашої відсутності. На допомогу приходять автоматичні таймери. Контролери поливу, що підключаються безпосередньо до крана, призначені для невеликих садів. Робота батареї робить їх незалежними від електрики. Власник саду вирішує, як часто і як довго потрібно поливати рослини, вводячи відповідну інформацію у контролер.
У великих садах або коли напору води не вистачає для живлення всієї системи, її слід розділити на так звані секції поливу з багатоканальним керуванням. Багатоканальне керування використовується для зрошення різних ділянок саду незалежно одна від одної, наприклад, газону, квіткових горщиків на терасі. Контролер поливу та автоматичні клапани відповідають за роботу окремих ділянок поливу. Після отримання імпульсу від контролера, згідно з даними, що зберігаються в ньому, клапани відкривають або закривають секцію зрошення. Автоматичні клапани встановлюються у ящиках під землею. Таке управління можна використовувати незалежно від того, чи є поруч із контролером джерело живлення чи ні.
Використання контролерів поливу забезпечує як комфорт, а й економію води з допомогою поливу, коли випаровування води є найнижчим, отже, найефективнішим. Підключення датчика вологості до контролера поливу запобігає поливу при надто високій вологості грунту. Це сучасне технічне рішення дозволяє уникнути непотрібних та дорогих втрат води.
Для тих, кому потрібно більше контролю або зручності, існують контролери поливу, які можна активувати одним торканням пальця через інтелектуальну програму на планшеті або смартфоні. Зручний віддалений доступ до даних про час поливу та можливість керування іншими пристроями у саду. Він переносить наш сад у майбутнє, даючи нам свободу та можливість проводити вільний час.
Висувні зрошувачі
Щоб уникнути постійної установки, переміщення та очищення зрошувачів, для поливу газонів варто використовувати спливаючі зрошувальні системи, які підтримують траву в хорошому стані та зникають під землею після закінчення робіт. Система проста в установці, а різні датчики дозволяють адаптувати систему зрошення до потреб рослин у воді залежно від типу ґрунту або їхнього розташування в саду. Серед найбільш корисних — зрошувачі, які зрошують поверхню у формі кола, або зрошувачі, що коливаються, для газонів правильної форми. Один зрошувач може полити до 140 м2. Головка зрошувача має можливість регулювати діапазон та ширину зрошувача. Установка може бути доповнена контролером, завдяки якому легко програмувати полив газону.
Краплинні лінії
У власників городу часто виникають проблеми з правильним доглядом за рослинами на клумбах, терасах та балконах. Тут варто порекомендувати систему мікрозрошення, яку можна розширювати та адаптувати до різних умов. Система також підходить для поливу рокаріїв, живоплотів та рослин у теплицях та тунелях з фольги.
Терасні та балконні рослини можна ідеально поливати крапельницями. Рослини поливають під корінь, що знижує випаровування та знижує витрату води. Для поливу живої огорожі та країв газону найкраще підходять готові крапельні лінії зі стаціонарно встановленими краплинними головками на відстані 30 см. Їхня перевага — можливість підземної установки та можливість розширення, завдяки великій кількості елементів, адаптованих до діаметра такої труби.
Дощова вода
Дощова вода, особливо та, що тече з даху будинку, може бути легко зібрана та використана в саду для поливу рослин або під час збиральних робіт. Це відносно недороге та просте у реалізації рішення принесе значні вигоди нашому гаманцю та навколишньому середовищу у довгостроковій перспективі. Так що збирання та використання дощової води може виявитися гарною інвестицією.
Для порівняння – на миття автомобіля у нас йде близько 50 літрів. Збір дощової води не складний. Найчастіше для цього не потрібні дорогі установки — фактично, все, що нам потрібно, це резервуар для дощової води поруч із зливною трубою та жолоб або інший елемент, що відводить дощову воду. Якщо дах нашого будинку не покритий бітумом або азбестом, збирання дощової води в спеціальні резервуари — чудова ідея.
Навіщо використовувати дощову воду?
Зібрана таким чином дощова вода з успіхом може замінити водопровідну воду, якою ми найчастіше поливаємо домашній садок. Варто знати, що дощова вода трохи кисла. Тож вона добре підійде для поливу саду. З відповідним насосом і фільтром він також може вести в дію автоматичну систему поливу саду. Дощова вода стане в нагоді і під час прибиральних робіт — миття машини, садових меблів або очищення поверхні. Однак, слід пам’ятати, що дощова вода не підходить для пиття.
Для збору дощової води рекомендується використовувати ємності із міцного та атмосферостійкого пластику. Резервуари для дощової води, наприклад, виготовлені за технологією видування, також морозостійкі. Так що ви можете залишити їх на вулиці, але взимку в них не повинно бути води. Розмір водосховища вибирається з урахуванням площі, з якої збирається вода, кількості річних опадів у даному регіоні та потреб у дощовій воді.
Який резервуар вибрати?
Стандартним рішенням є бак ємністю від 250 до 350 л. Якщо нам потрібен більший, ми можемо вибрати модель на 500 літрів або об’єднати два маленькі резервуари, розташовані поруч один з одним, тим самим збільшивши кількість дощової води, що зберігається. Резервуар для дощової води має бути обладнаний щільною кришкою для захисту води від забруднення. Вдалим рішенням стане вибір ємності з можливістю з’єднання шланга з хомутом, що полегшить застосування дощової води в саду.
Резервуари для дощової води не лише функціональні. Водойма, що нагадує глиняний глечик або дерев’яну бочку, може стати справжньою окрасою еко-стилю або традиційного заміського саду. Деякі резервуари оснащені встановленим зверху контейнером для рослин, що робить їх схожими на великий садовий горщик. Незалежно від того, який ми виберемо звичайний або декоративний резервуар, переваги його наявності відчутні для нас та навколишнього середовища.