Затятим дачникам знайома сумна ситуація, коли рослини залишаються без належного поливу. Сподіватися на дощ чи росу не можна – цього недостатньо для рослин, та й кожна культура вимагає особливого підходу. Для того, щоб не завдавати незручностей рослинам, потрібен кваліфікований садівник (а це трохи по кишені), проте іноді дачники справляються самотужки. Але коли на ділянці проростають саджанці дерев, насіння овочевих культур та квіточки, садівники замислюються над удосконаленням поливу.
Полегшити фізичну працю дачника можна за допомогою шланга. Адже полив із цебер або лійок займає дуже багато часу, до того ж це дуже незручно та важко. За допомогою шланга зручно поливати рослини у певний період. Коли вони пустять листя і зацвітуть, такий полив надаватиме лише негативний вплив. Навесні садівники та городники закуповують різні вертушки та поливалки, за допомогою яких вода розбризкується на певну відстань. Такі вертушки називаються спринклерами (sprinkle – «бризкати»). Існую на розбризкуючі та роторні спринклери. Ці дуже прості пристрої почали розвиватися надалі.
Нове обладнання для поливу виробляють переважно за кордоном. Пристрій дуже простий – у систему шлангів та трійників включені клапани. Ними управляє автомат-контролер. Управління відбувається за метеоумовами або часом, тобто. періодично. Таке просте обладнання можна доповнити окремими датчиками або мініатюрними метеостанціями. Хоч і сама система не надто важка і доступна будь-якому радіоаматору або домашньому майстру, в нашій країні ще не налагоджено випуск такого обладнання.
Готових комплектів для автоматичного поливу немає. Це з урахуванням індивідуальної зміни земельних ділянок. Споруджують гідротехнічну мережу самостійно з пластикових труб, а також усіляких трійників та перехідників (фітингів), які мають різні діаметри та кількість відгалужень. Запобігає витоку води зі з’єднаних труб ФУМ-стрічка (фторопластовий ущільнювач). Зібрана гідротехнічна мережа працює на спринклери, у яких є або відсутня функція обертання. Спринклери можуть бути з одним соплом і декількома, розбризкувати воду великими бризками або водяним пилом, мають різні форми струменів.
За допомогою водяного двигуна та редуктора в корпусі спринклери за будь-якого натиску будуть обертатися з постійною швидкістю. Усі механізми у пристрої із пластмаси. Вода, що проходить по мережі, працює як мастило. Термін експлуатації такої системи – близько 10 років.
Остерігатися слід лише піску, який може потрапити із напором води. Описаний вище механізм значно збільшує дальність розбризкування при реактивному обертанні струменя. Спринклери (форсунки) кріпляться на рамах так, щоб при нормальному тиску води досягати потрібних місць.
Труби слід прокладати вздовж грядок або доріжок, а при монтажі можна вирішити, чи залишати їх на поверхні. У місця, де важко підвести воду, застосовують відцентрові насоси із приводом від асинхронних електродвигунів (від 220В до 380В) та баки із пластику зі штуцерами. Та ж ситуація зі спеціальними розчинами та добривами. Деталі насосів надійно захищені від корозії. Слід додатково придбати фільтри для механічного очищення води, які захистять насос, клапани та форсунки від забруднення. Завдяки такій фільтрації збільшується термін служби досить дорогої установки для поливу.
До зібраного пристрою додають клапан із електромагнітним приводом. При напрузі від 12 до 24В ймовірність ураження струмом дуже мала. Клапани встановлюють у різних місцях – все залежить від того, де потрібний полив. Провід від клапана підключають до контролера, який через канали програмується за допомогою кнопок та дисплея незалежно один від одного. Для професійних дачників підключають метеостанцію, яку можна купити окремо або в комплекті з поливу. При покупці необхідно запитати продавця-консультанта про всі нюанси сумісності обладнання.
Особливих ускладнень при складанні поливальної установки не буде. Вона проста і для будь-якого дачника. За прикладеною до встановлення докладної інструкції російською збирають найскладнішу в конструкції частину — контролер. Якщо з якоїсь причини перелік дій відсутній, він легко знайдеться на веб-сторінках. Зручність системи для автополиву в тому, що її потужність можна поступово нарощувати та змінювати розташування обладнання.