Правильна організація поливу – запорука процвітання саду та його господарів. Перегляньте відео про систему зрошення в теплиці одного з наших клієнтів.
Сьогодні поки що немає альтернативи для забезпечення стабільного розвитку рослин та городніх культур, ніж автоматичний краплинний полив. Способів його реалізації існує безліч, вибір залежить від масштабу ділянки, культур, зайнятості господаря ділянки. Але в нинішній метушні часу на те, щоб робити все це вручну, не залишається. Тому завжди бажаною залишається автоматична система крапельного поливу та зрошення.
Система автоматичного поливу
Для його організації потрібне дотримання чітких правил, які підуть на користь рослинам, а не стануть причиною їхньої загибелі:
Поливати вранці (5-7 годин) та ввечері (20-22 години) для раціональної витрати теплої, відстояної води та виключити появи опіків на листі рослин при попаданні на них крапель води;
Частий полив використовують на піщаних ґрунтах, рідкісний – на змішаних та важких;
Частота залежить від кліматичної зони, оброблюваної культури та ін.
Для маленького саду та городу цілком вистачить ручного або напівавтоматичного. Комплекс автоматичного поливу теж дуже складна система, але реалізує автоматичний полив за певним графіком. Цей процес можна автоматизувати повністю лише із застосуванням датчиків вологості ґрунту, рівномірно розподілених по ділянці. Така система рівномірно розподілить обсяг рідини та заощадить електроенергію, але ціна автоматичного поливу вимагатиме суттєвих початкових вкладень.
Способи автоматичного поливу
Правильно та красиво посаджені рослини, чагарники та дерева, гладь смарагдового газону та складна система поливу та комунікацій, прихована від сторонніх очей під землею – це елементи правильно спроектованого саду. Такий сад радує власників завжди: у дощову погоду, у посуху та після повернення на море. Домогтися цього можна насамперед правильно організованою автоматичною системою зволоження ґрунту. Існують кілька способів:
Поверхневий автоматичний полив – найменш витратний, вода самостійно розподіляється міжряддям і вбирається корінням. Передбачає велику витрату води та наявність ділянки з малим нахилом;
Полив великих площ з дощуванням з використанням спеціальних форсунок, наприклад, полив газону. Забезпечує рівномірне зволоження ґрунту, але можливі опіки рослин при поливі у сонячну погоду;
Найпрогресивніший полив прикореневої системи ягідних та овочевих культур можна реалізувати краплинним зрошенням. Краплинний полив рослин можна поєднати з підживленням;
Усередині ґрунту на глибині 20-30 см по пластикових трубах, що мають отвори з певним кроком.
Автономний полив Вибір системи та оптимального способу залежить від характеру розташування ділянки, її рельєфу, складу ґрунту, джерела отримання води та її якості. А агротехніка обробітку багатьох культур має на увазі застосування комбінованого поливу, наприклад, крапельним способом можна поливати городні культури протягом дня, а поверхневим поливом трав’яний газон після заходу сонця. Тому на етапі проектування треба виконати зонування ділянки, кожна зона вимагає свій режим та оптимальний підбір поливальних пристроїв. Для придбання обладнання та насоса треба виконати гідравлічний розрахунок системи:
Визначення типу та розміру труб;
Орієнтовний розрахунок кількості води;
розподіл цього обсягу по зонах;
Вибір обсягу проміжної поливальної ємності;
Вибір продуктивності насоса згідно з виконаними розрахунками.
Обладнання проміжної ємності на ділянці необхідне, навіть якщо є система центрального водопостачання. Вона гарантовано забезпечить полив теплою водою, що дуже корисно для оброблюваних рослин і культур на дачі. Вона також дозволить реалізувати нормований процес добрива безпосередньо під кожну рослину. Ціна автополиву на дачі в цьому випадку істотно залежатиме від кубатури ємності та необхідності встановлення її на висоті 5-6 метрів для реалізації поливу без насоса, самопливом.
Технологія укладання труб при підземному автоматичному поливі
Автономна система крапельного поливу може бути дуже простою з мінімумом автоматизації і досить складною з електронним пультом управління. Все залежить від потреб ділянки та можливостей його власника, а також від того, яке обладнання для автоматичного поливу застосовується. Просту схему можна реалізувати самостійно, до складного варіанту треба залучити фахівців, які виконають монтаж та проведуть пуско-налагоджувальні роботи.
Систему підземного поливу варто монтувати восени, коли врожай зібраний та прибраний однорічні рослини. На місці майбутніх грядок викопують невеликі траншеї глибиною на півтора-два багнет лопати. На дно траншеї лягає поліетиленова плівка, поверх її засипають шаром дренажу 4-6 см (щебінь, подрібнені гілки, будівельне сміття дрібної фракції). Поверх дренажу укладають пластикові труби з отворами діаметром 3 мм, знову засипаю дренажем і потім землею. Прокладені труби підключають до системи подачі води. Орієнтовна витрата води для такого поливу 1-2 л на 1 погонний метр. Автоматика для поливу рослин точно дозуватиме подачу води в потрібний час.
Технологія краплинного поливу
Переваги краплинного поливу рослин полягають у тому, що вода постійно або за графіком подається безпосередньо під кожну рослину, ґрунт не пересихає, коренева система рослин отримує оптимальну вологість. Ця система є укладеними на поверхні грунту гнучкими шлангами з крапельницями (відстань між крапельницями 10-100 мм), які дозують подачу води по всій довжині. Ці шланги (краплинні стрічки) розраховані на робочий тиск 0,2-1,5 атм.
Продуктивність крапельниць не залежить від перепадів тиску в системі поливу, витрата води вказана виробником у технічних характеристиках шланга. Зараз немає проблеми з придбанням всього необхідного матеріалу та обладнання для організації такого поливу, ціновий діапазон дуже широкий, від недорого китайського виробника до якісного європейського, все залежить від бажання та можливостей.
Автономний краплинний полив є найефективнішим, особливо у районах із дефіцитом прісної води. Низька трудомісткість укладання шлангів, можливість повної автоматизації поливу, постійна подача води під кожну рослину та подача добрив безпосередньо в район кореня стали головними перевагами навіть без застосування елементів автоматизації.
Технологія поливу дощуванням
Автоматичний краплинний полив Переваги автономного зрошення дощуванням полягають у рівномірному розбризкуванні води у вигляді дощу над поверхнею ґрунту, повним покриттям усієї ділянки. Точний розрахунок дозволяє витримати норми поливу для різних ділянок та рослин на потрібну глибину. При цьому структура ґрунту не порушується, не утворюються дрібні борозенки, мікроклімат зрошуваної ділянки стає більш сприятливим при посадці багаторічних рослин.
Підвідний трубопровід зазвичай укладається при обладнанні такої ділянки з виведенням штуцерів для підключення насадок для дощування або тимчасовими трубопроводами з рівномірним укладанням по поверхні, наприклад, газону. Але в цьому випадку виникає необхідність прибирання при профілактичному догляді за газоном, стрижці. Ідеальним варіантом стане використання дощувальної машини (дальність її поливу близько 25-70 метрів).
Устаткування для організації автоматичного поливу
Після монтажу прокладені по ділянці трубопроводи різних систем слід підключити до загальної системи поливу та виконати такі заходи:
Підключити до системи виконавчі пристрої: зрошувачі, форсунки, стрічки для крапельного поливу;
Підключити насос;
Встановити та змонтувати буферну (накопичувальну) ємність та обладнання для її автоматичного заповнення;
Встановити автоматичні клапани та крани із сервоприводом для дозування подачі води;
Прокладання електричних кабелів та їх комутація з виконавчими пристроями;
встановлення контролерів, датчиків вологості, температури, таймера;
Підключення до водоводу та тестування системи.
Переваги автономного зрошення із застосуванням автоматики штовхають багатьох дачників до реалізації такого поливу своїми руками. Але, як видно, при обладнанні системи з автоматикою потрібні певні знання та досвід. Цю роботу з монтажу дорогого обладнання краще довірити спеціалісту. Автоматика крапельного поливу любить професійний підхід, тільки тоді автополив збереже вашу ділянку та рослини в чудовому стані.