Автоматична подача води до рослин дозволяє власникам садових та заміських ділянок підтримувати необхідний рівень вологості ґрунтового шару. Система автополиву монтується на городах, садах та в зелених зонах на прибудинкових територіях. Ягідні та декоративні чагарники, дерева, живоплоти, газони, клумби, овочеві культури потребують регулярного та рівномірного поливу.
Вибір автоматичних систем поливу рослин
Розробка проекту технічного комплексу САП (системи автополиву) здійснюється з урахуванням типів рослинності, особливостей агротехніки, віддаленості ділянок зрошуваних від точки водозабору.
Автоматична система поливу вибирається за принципом дії:
- крапельні та мікрокрапельні призначені для подачі води безпосередньо до коріння кожного куща, овочів, дерева;
- дощувальні повністю омивають зелені насадження, відрізняються великою витратою води;
- туманоутворювальні зволожують повітря в зелених зонах при низькій витраті водних ресурсів.
При виборі обладнання важливо уточнити розмір зрошуваної площі або кількість рослин, що поливаються. Основний принцип роботи системи автополиву – суворе дозування подачі вологи. Це досягається суворим контролем витрати рідини.
Прикореневі та підґрунтові системи бувають:
- локальними, що охоплюють певну ділянку саду чи городу;
- загальними.
Режим економного подачі води особливо важливий при дефіциті водних ресурсів. Залежно від особливостей росту рослин встановлюється графік зрошення ґрунту за інтенсивністю потоку та тривалістю поливу.
Елементи системи
У стандартний автополив включається певний набір пристроїв та обладнання. Рідина надходить безпосередньо з центрального водопроводу або попередньо відстоюється, прогрівається в ємності. В автономних джерелах вода забруднена мулом, солями. З артезіанських та піщаних свердловин, колодязів надходить холодна рідина. Вона прогрівається не вище +6…8°С. Від холодної води в деяких культур розвивається коренева гнилизна. Об’єм ємності залежить від потреб у воді.
Насоси створюють необхідний тиск. Використовуються однофазні та трифазні модифікації з потужністю двигуна від 300 Вт до 2,2 кВт. Найбільший тиск потрібний для дощування. Блок управління контролює подачу рідини, визначає кількість включень на добу. В автоматичному режимі спрацьовують клапани, відкриваються крани, на спринклерах, встановлених на рівні землі, висувається шток.
Для різних видів насаджень розробляються індивідуальні режими поливи. Для аналізу погодних факторів передбачені датчики температури та вологості. Управління автополивом буває вуличним та внутрішньобудинковим. Рідина надходить до рослин за шлангами. Вона надходить у спеціальні зрошувачі або розпилювачі води. Контури прокладаються з урахуванням доступу рідини в важкодоступні місця.
Особливості експлуатації автополиву
Будь-яка система працює у сезонному режимі. Комплексне обслуговування САП включає профілактичний огляд та аварійний ремонт елементів.
При профілактиці передбачені такі технологічні операції:
- промивання клапанів для забезпечення робочого руху діафрагми;
- очищення форсунок;
- заміна фільтрів;
- ревізія кранів;
- перевірка працездатності насосного устаткування.
Ремонт необхідний при випадковому пошкодженні розпилювачів триммером або газонокосаркою. Через сезонні рухи ґрунту, при проведенні земляних робіт, посадці дерев та чагарників можливе пошкодження водопроводу.
У процесі зростання культур після коригування ландшафту потрібне перезавантаження блоку управління. Зді
йснюється налаштування програмного забезпечення, зміна параметрів. Для розширення режимів поливу часто ефективна модернізація САП.
Оновлення системи автополиву включає зміну дислокації зливників або спринклерів, розширення зони автополиву з урахуванням стану зелених насаджень.